کارگاه استفاده از نرم‌افزارهای تحلیل پیکره در پژوهش‌های زبانی

کارگاه استفاده از نرم‌افزارهای تحلیل پیکره در پژوهش‌های زبانی

کارگاه آموزشی با موضوع استفاده از نرم‌افزارهای تحلیل پیکره در پژوهش‌های زبانی توسط کمیته فرهنگ نگاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی و با همکاری گروه گروه زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس و انجمن علمی دانشجویی زبان و ادبیات روسی دانشگاه تربیت مدرس در دانشکده علوم انسانی روز دوشنبه مورخ ۱۸ و ۲۵ دی ماه طی دو روز به مدت چهار ساعت از ساعت ۱۵ الی ۱۷ برگزار می‌شود.

در این کارگاه دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد رشته زبان روسی از دانشگاه تربیت مدرس و دیگر علاقه‌مندان از رشته های مرتبط همچون زبان‌شناسی و زبان انگلیسی یا مطالعات ترجمه بصورت میهمان حضور داشتند.
در کارگاه مذکور به تشریح نرم افزارهای AntConc و SketchEngine بطور کامل پرداخته می شود و با نصب آن بر روی کامپیوترهای آزمایشگاه، متقاضیان بصورت عملی و همزمان استفاده از این نرم افزار را تجربه خواهند کرد. این نرم افزارها که جز برنامه‌های قدرتمند در زمینه تجزیه و تحلیل پیکره به حساب می‌آیند قابلیت تحلیل متون به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، روسی، فارسی و حتی ژاپنی و کره ای را دارند، در واقع هر زبانی که متون آن قابلیت تبدیل شدن به فرمت یونیکد را داشته باشد. سپس طرز کار کردن با این نرم افزارها و قابلیتهای مختلف آنها و طرز استفاده از آنها من جمله تهیه لیست و بسامد کلمات، جستجوی کلمات در متن، طرز قرارگیری و نسبت تکرار آن به کلمات دیگر، هم‌آیی، همنشینی، مرتب سازی پاسخ های دریافتی و همچنین تنظیمات برنامه و نکات لازم دیگر مثل نحوه آماده سازی لیست قیاسی (lemma)،  مقایسه پاسخ‌های دریافتی و ذخیره کردن نتایج توضیح داده خواهد شد.

 

نظر خود را بنویسید

جزئیات رویداد