کارگاه استفاده از نرم‌افزار Praat در تحلیل آهنگ کلام

نرم افزار پرات

برنامه کامپیوتری پرات از پرکاربردترین نرم افزارها در حیطه آواشناسی بوده که نرم افزار praat توسط گفتار درمانگران و زبان شناسان مورد استفاده قرار می گیرد.

• در جلسه اول از دوره آموزش برنامه پرات (Praat) به معرفی بخش های مختلف این نرم افزار پرداخته ام. امیدوارم برای دوستان مفید واقع شود.

• در جلسه دوم از دوره آموزش برنامه پرات به معرفی بخش های مختلف پنجره ویرایش پرداخته شده است.

• فرکانس پایه یکی از شاخص های آکوستیک است که با برنامه پرات قابل اندازه گیری است. در این جلسه روش اندازه گیری میانگین، حداقل و حداکثر این شاخص آموزش داده می شود.

• شدت صوت انرژی حمل شده توسط امواج صوتی بر واحد سطح تعریف می‌شود. جلسه چهارم از دوره آموزش برنامه پرات به روش اندازه گیری شدت صوت می پردازد.

توجه: پس از ورود به “آموزش نرم افزار پرات (praat) – نرم افزار زبان شناسی و آوا شناسی” می توانید فیلم های آموزشی را به صورت رایگان دانلود کنید.

پیش نیازهای آموزش نرم افزار پرات (praat) – نرم افزار زبان شناسی و آوا شناسی :

داننشجویان رشته های گفتاردرمانی و زبان شناسی باید با تعریف آواشناسی و انواع آن آشنا باشند و باید بتوانند از لحاظ تئوریکی شاخص های صوتی مثل جیتر، شیمر، فرکانس پایه، شدت صوت، زمان آغاز واکداری و … را شرح دهند و آشنایی کاملی با این مفاهیم داشته باشند.

هدف گذاری دوره آموزشی :

در کارهای تحقیقاتی و بالینی آواشناسی(فونتیک) همیشه به یک برنامه با روایی و پایایی بالا نیاز هست. پرات یکی از این برنامه هاست که کاربرد جهانی دارد. بنابراین ضروری است نحوه اسنفاده از این برنامه آموزش داده شود. این دوره همین هدف اصلی را دنبال می کند.

برای چه کسی مفید است ؟

دانشجویان رشته های گفتاردرمانی و زبانشناسی می توانند از این دوره استفاده کنند.

ابزارهای مورد نیاز :

تنها ابزاری که لازم است دانشجویان همیشه روی سیستم خود داشته باشند، خود برنامه پرات است که میتوانند از سایت زیر دانلود کنند.

www.praat.org

نظر خود را بنویسید

جزئیات رویداد